Trendy organizacyjne w firmach, product-led AI i jak nasze ego zmienia przeszłość
Ego patrzy w przeszłość.
Dzień dobry,
Zapraszamy na sesję Q&A w Technologicznie! Będziemy regularnie z Jarkiem nagrywać odpowiedzi na Wasze pytania. Jeżeli masz pytanie, a my będziemy potrafili odpowiedzieć - odpowiemy w podcascie (Masz czas do 18 września, pytanie można napisać odpowiadając na ten mail)
Ruszają spotkania 1:1 - mail zapraszający pojawi się w tym tygodniu.
W dzisiejszym wydaniu między innymi:
Najważniejsze trendy organizacyjne w firmach 2023
Product-led AI
Jak nasze ego kształtuje i przepisuje naszą przeszłość?
Dlaczego nie warto stosować Scrum?
Co powinno znaleźć się w dobrym Pitch Deck? (poradnik)
Przechwytywanie wartości a AI
Naprzód!
Najważniejsze trendy organizacyjne w firmach 2023
Pojawił się raport The State of Organizations 2023. 10 najważniejszych trendów:
Jest tu trochę rzeczy oczywistych, które trzeba nadal powtarzać (praca zdalna i hybrydowa), ale też chce wrócić uwagę na dwie sprawy.
In Europe, for example, 35 percent of people leaving jobs cite unsustainable performance expectations.
To jest bardzo ciekawy wniosek, bo coraz częściej, bez dobrej odpowiedzi widać rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami firm wobec pracowników a oceną tych oczekiwań przez pracowników.
Druga rzecz to coraz bardziej widoczna czkawka z powodu braku inwestycji firm w wewnętrzne zasoby i narzędzia.
Doskonałość operacyjna ma częściej znamiona niskich kosztów niż inwestycji w ludzi i w firmowe procesy i narzędzia (hasło “Agile” na sztandarach, a zadania przywożone taczką od CEO).
Ten raport jest o tyle fajny, że pokazuje bolączki i wyzwania organizacyjne wielu firm, ale też porusza temat potencjalnych rozwiązań - dlatego warto po niego sięgnąć niezależnie od naszego miejsca w organizacji.
Product-led AI
Produkty, w których AI jest główną wartością. Seth Rosenberg, generalny partner w Greylock:
I believe there’s tremendous value to be captured by product builders who can successfully put the power of AI into products that people love. As my partner Jerry Chen recently put forth, if we’re living in an age where foundation models make it possible for anyone to build an AI company, “the most strategic advantage of applications is that you can coexist with several systems of record and collect all the data that passes through your product.
Rosenberg wskazuje na przejście od używania AI jako narzędzia ulepszającego produkt (np. Canva, czy Notion) do wykorzystywania go jako głównego napędu dla rozwoju produktu i strategii biznesowej. Ta zmiana jest widoczna w firmach takich jak Tome, czy Runway, gdzie AI nie jest tylko dodatkiem, ale sercem i DNA strategii produktowej.
The progression, as I see it (and as Sam Lessin eloquently described):
Pre-AI network → people connected with people and businesses
AI-powered network → people posting & consuming content for/by the algorithm
AI-only network → AI creating personalized content for each person
Wskazuje trzy główne kierunki budowy firm opartych na AI:
Sieci i rynki oparte na AI: argument jest taki, że przeszliśmy od sieci łączących ludzi do algorytmów łączących ludzi z treścią. Teraz przechodzimy do algorytmów zastępujących ludzi. W miarę integracji AI kwestionuje ono podstawy istniejących sieci, otwierając drzwi dla nowych graczy.
Redefinicja kategorii oprogramowania przedsiębiorstwa: AI ma potencjał do redefinicji całych kategorii oprogramowania. Na przykład, podczas gdy Microsoft dominował dzięki Office, przejście do chmury stworzyło możliwości dla produktów takich jak GSuite i Figma. Podobnie AI może być katalizatorem do przemyślenia kategorii oprogramowania, od narzędzi produktywności po platformy obsługi klienta.
Kopilot dla usług: to już pewnie wszyscy słyszeli jako argument, co nie podważa jego słuszności - AI może służyć jako kopilot, zwłaszcza w sektorze usług. To już się dzieje, bo takie “AI companions” to jeden z ważniejszych produktów AI budowanych przez firmy.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Bartek Pucek to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.